Aglaonema
Aglaonemy sú nie len krásne, ale aj nesmierne nenáročné na starostlivosť. Nevadí im prievan a dobre zvládajú aj suchší vzduch. No a ak ich náhodou zabudneš poliať, nič sa nedeje! Aglaonema sa vie rýchlo prebrať naspäť k životu. Aj to je dôvod, prečo ich mnohí milovníci izboviek majú doma.
Aglaonemy patria do čeľade Araceae a pochádzajú z tropických oblastí juhovýchodnej Ázie. Existuje viac ako 50 uznávaných druhov s mnohými variáciami vo farbe a tvare listov. Väčšina druhov je zelená, zdobená bielymi alebo sivastými fľakmi, no existujú aj variácie s ružovými alebo oranžovými listami. Listy majú zvyčajne mramorovaný alebo škvrnitý vzor.
To najdôležitejšie, čo potrebuješ vedieť o Aglaonemách:
- Aglaonemy preferujú jasné, nepriame svetlo, preto ich umiestni blízko okna orientovaného na sever alebo na východ. Vyhni sa priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže spôsobiť spálenie listov.-
- Rastlinky celkom dobre znášajú aj tmavšie svetelné podmienky, no ich rast sa tým môže spomaliť a listy môžu byť menšie.-
- Vyhni sa nadmernému zalievaniu. Najlepšie je zalievať, keď pôda mierne preschne. Pamätaj, že suchá pôda je lepšia, než premokrená pôda.-
- Pri vysokej vzdušnej vlhkosti sa im náramne darí.-
- Vyhni sa teplotným výkyvom. Svoje rastlinky udržuj v stabilnom prostredí, ideálne medzi 18-27°C.-
- Samozrejme, hnojenie je podstatnou časťou starostlivosti o aglaonémy. Nepotrebujú veľa, no ak ich pohnojíš aspoň raz za mesiac, odvďačia sa ti rýchlym rastom.-
- Aglaonemy pravidelne utieraj a zastrihávaj. Odstráň všetky odumreté, žlté alebo poškodené listy a stonky. Listy jemne očisti vlhkou handričkou, aby sa zbavili prachu. To pomôže rastline lepšie prijímať energiu zo slnečného žiarenia.-
- Presádzaj ich približne každé 2-3 roky alebo ak sa z kvetináča pretláčajú korene.-
- Rastlinky pravidelne kontroluj pred rôznymi škodcami ako sú napríklad roztočce, červce a múčnatky. Ak spozoruješ akékoľvek napadnutie škodcom, je potrebné okamžite zakročiť.-
- Aglaonemy sú jedovaté, preto ich maj umiestnené na miestach nedostupných pre deti alebo štvornohých miláčikov.
Aké prostredie je pre Aglaonemy najvhodnejšie?
Týmto izbovvým rastlinám sa darí v miestnostiach s rozptýleným svetlom až polotieňom (pokojne aj tieňom), no nikdy nie na priamom slnku. Tomu sa naozaj vyhni, pretože môže spôsobiť spálenie listov a to teda nikto nechce!
Druhy Aglaonem s tmavšími listami znesú tienistejšie podmienky, zatiaľ čo tie so svetlými alebo farebnými listami potrebujú svetla viac, aby si zachovali krásnu farbu a vzor.
Tvoja rastlinka bude najšťastnejšia pri teplote medzi 18-27°C s vlhkosťou vzduchu okolo 40-60%. Aglaonema zvládne priemernú izbovú vlhkosť, no vyššou vzdušnou vlhkosťou určite nepohŕdne. Ak si všimneš hnedé špičky na listoch, môže to znamenať, že vlhkosť je príliš nízka. Môžeš ju zvýšiť denným rosením listov alebo pomocou zvlhčovača.
Aká je ideálna zálievka?
Aglaonemy majú najradšej miernu zálievku. Príliš mokrá pôda môže spôsobiť hnitie koreňov. Najlepší čas na poliatie je, keď je vrchná polovica pôdy suchá na dotyk. Zvyčajne to znamená zalievanie raz týždenne, to sa však môže líšiť v závislosti od prostredia a veľkosti kvetináča. Vlhkosť pôdy môžeš skontrolovať prstom alebo pomocou vlhkomeru. Medzi príznaky nadmerného zalievania patrí žltnutie listov, vädnutie a zatuchnutý zápach pôdy.
V zime by sa frekvenciu zalievania mala znížiť, pretože rastlinka v tomto období hibernuje.
Ako často hnojiť a presádzať Aglaonemy?
Aglaonemy sa hnojeniu potešia, nemusíš to však brať až príliš zodpovedne. Postačí, ak si na nich od jari do jesene spomenieš raz za mesiac a odvďačia sa ti rýchlym rastom.
Rastliny presádzaj každé 2-3 roky alebo keď zbadáš vychádzať korene zo spodu kvetináča. Najlepší čas na presádzanie je na jar alebo v lete, keď rastlina aktívne rastie. Pri presádzaní vyber kvetináč väčší o približne 2cm, než je ten súčasný. S väčším kvetináčom rastlinka začne rýchlo rásť a vyháňať nové lístky z pôdy.
Ideálne je použiť substrát pre izbové rastliny.
Ako na správne rozmnožovanie?
Najjednoduchšie rozmnožovanie týchto rastlín je pomocou stonkových odrezkov, ktoré je potrebné nechať zakoreniť vo vode. Ďalším spôsobom, ako získať nové rastlinky, je delenie pri presádzaní.
- Materskú rastlinu opatrne vyber z kvetináča a jemne rozmotaj korene.
- Jemne očisti pôdu okolo koreňov a rastlinu opatrne oddeľ od stredu na dva alebo viac kusov. Uisti sa, že každá časť má svoj vlastný koreňový systém.
- Ak sa korene nedajú oddeliť, opatrne ich odrež čistým a ostrým nožom alebo záhradníckymi nožnicami.
- Každú rastlinku zasaď do nového kvetináča s čerstvou zeminou a polej ich.
Aglaonema a škodcovia:
Aglaonemy bývajú najčastejšie napadnuté škodcami ako roztočce, červce, múčnatky a vošky. Pravidelnou kontrolou preto zamedzíš možnej veľkej katastrofe. Občasné rosenie čistou vodou nie len že rastlinku poteší, ale pôsobí preventívne aj proti škodcom.