Asparagus

Asparagus je krásna a na pestovanie nenáročná izbová rastlina. Má jemné drobné lístky podobné listom rôznych papradí. Prvýkrát bol opísaný v roku 1767 a obľúbenou izbovou rastlinou vďaka švédskemu botanikovi, zoológovi a lekárovi Carlovi Ludwigovi Sprengerovi.

Asparagus v preklade znamená špargľa. Všetci vieme, že špargľa je chutná jarná zelenina. Aj keď táto „izbová špargľa“ neprodukuje nič, čo by sme mohli konzumovať, je všestranná, spoľahlivá a jednoduchá na pestovanie. Presne pre tieto vlastnosti si ju zamiluješ.

Listy má veľmi jemné a zamatové na dotyk. Aj keď rastlinka vyzerá podobne ako paprade, nezaradzuje sa medzi ne. Asparagus v ideálnych podmienkach dokáže kvitnúť, čo paprade nikdy nerobia. Taktiež sa im darí v náročnejších pestovateľských podmienkach než tieňomilným a vlhkomilným papradiam.

To najdôležitejšie čo potrebuješ vedieť o Asparaguse:

  • Rastlinke dopraj rozptýlené nepriame svetlo. Môžeš ju umiestniť v blízkosti okna s filtrovaným slnečným svetlom, no veľmi dobre zvláda aj polotienisté a tienisté miesta.
  • Substrát udržiavaj mierne vlhký. Asparagus polievaj, ked vrchná 1/3 pôdy preschne. Pretrvávajúce sucho spôsobuje žltnutie lístkov a ich následné opadanie (vie byť po ňom ozaj neporiadok a tvoja rastlinka môže zostať úplne nahá).
  • Snaž sa urdžiavať aspoň miernu vzdušnú vlhkosť. Keď Asparagus občasne orosíš, sťažovať sa nebude. Je to izbovka, ktorá sa hodí aj do rôznych rastlinných terárií.
  • Nezabudni svoju rastlinku občasne zastrihnúť. Zastrihnutie vrchnej časti vytvorí plnší, rozrastenejší vzhľad a predchádzaš tým tomu, aby Asparagus nebol príliš vysoký a štíhly.
  • Rastlinku pravidelne sleduj. Rastlina je náchylná na škodcov ako sú roztočce a múčnatka. Ak si všimneš akékoľvek známky týchto nezvaných návštevníkov, ihneď zakroč.
  • Asparagus je mierne jedovatý. Neodporúča sa preto, aby bol v blízkosti detí či domácich miláčikov (ktorých jeho jemné lístky obzvlásť priťahujú).

 

Aké prostredie je pre Asparagus najvhodnejšie?

Asparagus preferuje jasné, nepriame svetlo. Ochrániť ho je potrebné pred intenzívnym slnečným žiarením, ktoré mu môže spáliť jeho jemné listy. V prírode tieto rastlinky často rastú v tieni veľkých stromov, veľmi dobre tak znesú polotmavú či tmavú izbu.

Teplotu udržuj medzi 15-25°C, vlhkosť okolo 40-60% a tvoja rastlinka bude najšťastnejšia. Vlhkosť môžeš udržovať pomocou zoskupenia vlhkomilných rastlín, pravidelným rosením alebo zvlhčovačom vzduchu.
Počas zimy môžeš svojej rastlinke urobiť radosť tým, že jej nájdeš o niečo chladnejšie miesto, s teplotou okolo 13-15°C. To jej pomôže oddýchnuť si a pripraviť sa na vegetačné obdobie.
Keďže Asparagus miluje vzdušnú vlhkosť a k životu nepotrebuje veľa svetla, tvoj zelený kamarát sa bude perfektne hodiť aj do kúpeľne s oknom.

 

Aká je ideálna zálievka?

Tento izbový stromček uprednostňuje mierne vlhkú pôdu. Než ho znova poleješ, nechaj pôdu zvrchu trochu vyschnúť. Ak chceš zistiť, či je pôda suchá, strč do nej prst – ak sa ti zdá suchá, polej ju. Ak je substrát stále vlhký, počkaj a skontroluj ho o pár dní neskôr. V jeseni a zime zálievku mierne obmedz.
Nedostatočné zalievanie môže spôsobiť pomalší rast, schnutie a opadávanie lístkov. Ak však rastlinku polievaš príliš, môže dôjsť k hnilobe koreňov a žltnutiu listov. Ak sa na povrchu pôdy začne tvoriť pleseň, dôvodom je nadmerne vlhký substrát, zvyčajne v kombinácii s nedostatočnou cirkuláciou vzduchu a absenciou svetla.

 

Ako často hnojiť a presádzať Asparagus?    

Asparagus potrebuje pohnojiť každých 4-6 týždňov, od jari do jesene. Odvďačí sa tak krásnym a hustým zazelenaním.

Izbovku je potrebné presadiť každé 2-3 roky, pretože rastie pomerne rýchlo. Ideálny je preňho substrát pre izbové rastliny s trochou perlitu. Keď príde čas na presťahovanie do nového kvetináča, vyber taký, ktorý je o približne 1-2 cm väčší ako jeho pôvodný. S presádzaním sa však veľmi ponáhľať nemusíš. Týmto rastlinkám celkom vyhovuje, ak sa ich korene v kvetináči trochu tlačia.

 

Ako na správne rozmnožovanie?

Rastlinky môžetš jednoducho deliť pri presádzaní. Opatrne od seba oddeľ korene s jednotlivými stonkami a zasaď ich do nového kvetináča.

 

Asparagus a škodcovia:

Najbežnejšími škodcami sú roztočce. Aby sa predišlo týmto škodcom, je dôležité rastlinu pravidelne kontrolovať. Na kontrolu môžeš použiť napríklad aj lupu, pretože roztočce sú príliš malé a môže byť náročné spozorovať ich voľným okom. Má tvoj Asparagus žlté alebo hnedé listy a vyzerá ako vysatý zo života? Vidíš na ňom malé siete? Ak je odpoveď áno, nepochybne máš problém s týmito škodcami a musíš ihneď konať.

Viac o škodcoch sa dozvieš na našej JUNGLE WIKI 

Asparagus nájdeš na našom eshope TU

Nákupný košík