Codiaeum / Krotónovec

Nádherná rastlina Codiaeum / Krotónovec, ktorá na prvý pohľad zaujme svojimi pestro sfarbenými listami v jesenných farbách. K tomu je ešte aj nenáročná na starostlivosť a určite ti bude robiť viac radosti než starosti.

Krotóny sa svojimi drevnatými stonkami podobajú kríkom. Svoj pôvod majú v Ázii a  Austrálii. Väčšina druhov z čeľade Codiaeum sú kríky s kožovitými listami a len niektoré druhy z nich sa pestujú ako izbové rastliny.

Izbová rastlinka Codiaeum je známa pod menom Krotónovec.

Krotóny patria medzi toxické rastliny. Dbaj na to, aby s nimi deti alebo domáci miláčikovia neprišli do kontaktu. Pri manipulácii s rastlinkou alebo pri jej presádzaní nos rukavice. Ak prídeš do kontaktu s rastlinnou „šťavou“, pokožku si ihneď opláchni.

 

Aké prostredie je pre Codiaeum najvhodnejšie?

Tieto rastlinky milujú jasné, rozptýlené svetlo. Nie sú však veľmi výberavé a dobre znášajú aj polotieň. Spokojné sú pri teplote medzi 18°C a 29°C. Ak sa vyhneš prievanu a suchému vzduchu v blízkosti radiátorov, s rastlinou nebudeš mať problém.

V lete by sa teplota mala udržiavať na maximálne 25 °C, optimálna teplota v zime je približne 15 °C. Veľké zmeny teplôt môžu spôsobiť opadávanie listov. Rastlinka má veľmi rada vlhký vzduch, dopraj jej preto pravidelné rosenie listov alebo ju polož na tanierik s vodou a kamienkami, ktorý bude udržiavať vlhkosť v okolí rastliny.

 

Aká je ideálna zálievka?

Codiaeum potrebuje mať stále mierne vlhkú pôdu. Nikdy ho však neprelievaj, no ani naň nezabúdaj. Polievaj striedmo, nie málo, nie veľa. Ak listy začnú klesať, znamená to, že tvoja rastlinka dostala príliš veľa alebo príliš málo vody. Zalievaj vždy vlažnou vodou.

 

Ako často hnojiť a presádzať Krotónovec?    

Najlepšie je hnojiť 2x za mesiac hnojivom pre izbové rastliny. Krotóny sú najspokojnejšie, keď dostávajú pravidelný prídel živín od jari do jesene.

Krotóny potrebujú dobre priepustný substrát bohatý na živiny; najlepší je mierne kyslý substrát. Mali by sa presádzať približne každé 2 roky do kvetináča, ktorý je o 1-2cm väčší ako súčasný kvetináč. Malá rada – nezľakni sa, pretože krotóny môžu niekedy po presadení zostať v šoku. Ak sa to stane, daj im nejaký čas na opätovné naštartovanie.

 

Ako na správne rozmnožovanie?

Množenie krotónov je naozaj jednoduché. Ostrým nožom odrež stonku dlhú 3 alebo 4 centimetre s niekoľkými listami a nechaj ju zakoreniť vo vode, na mieste s dostatkom slnečného svetla.

 

Codiaeum a škodcovia:

Najbežnejší škodcovia krotónov sú roztočce, múčnatka a strapky. Ak tvoje Codiaeum nevyzerá šťastne alebo stratí niekoľko listov a nevieš prečo, rastlina môže byť napadnutá škodcami. Kontroluj nie len listy, ale aj stonky rastliny.

Viac o škodcoch sa dozvieš na našej JUNGLE WIKI

Codiaeum / Krotónovec nájdeš na našom eshope TU

Nákupný košík