Dischidia
Ak si fanúšikom rastlín Hoya, Dischidiu si určite zamiluješ. Je menej známa ako obľúbená Voskovka, a to je veľká škoda, pretože je naozaj neuveriteľná. Táto tropická kráska pochádza z Číny a Indie.
Zaujímavý fakt o tejto rastlinke – Dischidia je epifyt, čo znamená, že vo voľnej prírode častokrát rastie na iných rastlinách.
To najdôležitejšie čo potrebuješ vedieť o Dischidiach:
- Svojej Dischidii nájdi jasné miesto bez priameho slnka. V blízkosti okna sa jej bude dariť naozaj perfektne!
- Najlepšie je zalievať, keď substrát preschne. Pred opätovným zalievaním pôdu vždy skontroluj.
- Vyhni sa nadmernému zalievaniu. Korene Dischidie sú na veľký príjem vody veľmi citlivé a rýchlo začnú odhnívať. V prípade tejto rastlinky platí, že menej je viac. Dischidia ti odpustí, ak ju zabudneš poliať. Neodpustí ti však, ak ju preleješ.
- Korene tejto rastliny vyžadujú dobrú cirkuláciu vzduchu.
- Rastlinu môžeš pravidelne zastrihávať, aby si zachoval jej pekný tvar.
- Počas vegetačného obdobia rastlinku hnoj raz mesačne.
- Niektoré druhy Dischidií sú ťahavé rastliny. Poskytni im oporu alebo ich nechaj visieť. Budú sa vynímať tak či tak.
- Dischidiu pravidelne kontroluj. Bežní škodcovia izbových rastlín (ako sú napríklad roztočce alebo múčnatka) môžu spôsobiť veľké problémy. Ak zistítš, že niečo nie je v poriadku, okamžite zakroč.
- Žiaľ, Dischidia je toxická (najmä biela rastlinná šťava, ktorá vyteká po poškodení listov a stoniek). Maj ju preto čo najďalej od detí a domácich miláčikov.
Aké prostredie je pre Dischidie najvhodnejšie?
Dischidia žije v spodných častiach pralesov, je teda zvyknutá na filtrované slnečné svetlo, ktoré prechádza cez koruny stromov. V izbe tak rastlinka dobre zvládne polotieň, no bude najspokojnejšia, ak ju umiestniš na miesto s rozptýleným svetlom. Môžeš jej dopriať aj niekoľko hodín priameho slnka, no musíš zabezpečiť, aby bola v takýchto podmienkach dobre zavlažovaná. Ideálne je ranné alebo večerné slnko, ktoré nie je tak intenzívne, ako poludňajšie.
Keďže rastlinky pochádzajú z tropických pralesov, sú zvyknuté na teplé a vlhké prostredie. Teplotu v miestnosti udržiavaj pri 18-26°C, vlhkosť okolo 50-70% a Dischidii sa bude náramne dariť.
Aká je ideálna zálievka?
Tieto rastliny nie sú príliš náročné na zálievku. Dischidie majú jemné korene, ktoré sú náchylné na hnilobu. Nadmerné zalievanie ti preto môže veľmi rýchlo spôsobiť problémy. Najlepšie je zalievať, keď celá pôda vyschne. Rastlinky majú tučné, sukulentné listy, ktoré im umožňujú udržiavať vodu. Práve vďaka nim ti táto izbovka odpustí dlhšie obdobia sucha.
Ako často hnojiť a presádzať Dischidie?
Dischidiám hnojenie počas ich vegetačného obdobia naozaj prospieva. Rastlinku však nemusíš hnojiť často. Úplne postačí, ak jej výživu dopraješ raz za mesiac. Nič sa však nestane, keď hnojiť nebudeš. Potrebné živiny dostane zakaždým pri presadení do nového substrátu.
Rastlinku nemusíš presádzať príliš často. Stačí, ak jej zmeníš substrát, až keď začnú korene prerastať z kvetináča. Dopraj jej naozaj vzušný substrát, ktorý bude obsahovať napr. veľa píniovej kôry.
Ako na správne rozmnožovanie?
Tieto izbovky si môžeš rozmnožiť naozaj jednoducho, a to prostredníctvom odrezkov. Stonku nastrihaj na menšie kúsky a odrezky vlož do rašelinníka alebo vzušného substrátu. Udržiavaj miernu vlhkosť, dokým nevzniknú korene.
Dischidia a škodcovia:
Najbežnejšími škodcami Dischidie sú roztočce a múčnatka. Pokiaľ si všimneš žlté alebo hnedé listy alebo na nej spozoruješ malé pavučinky, ihneď zakroč, jedná sa o rotočce. Títo škodcovia vedia urobiť mnoho problémov.