Ficus
Ficusy patria medzi veľmi obľúbené izbovky, hlavne pre ich zaujímavý vzhľad listov a nízke nároky na starostlivosť. Známe sú svojimi lesklými listami a pevnými stoknami, ktoré svojou prírodnou krásou obzvláštnia každý priestor.
Zaujímavosťou Ficusov je, že patria medzi top 10 rastlín, ktoré najviac čistia vzduch a na svete je ich približne 900 druhov!
Tieto rastlinky sú veľmi nenáročné, no je potrebné mať na pamäti 3 kľúčové faktory, po splnení ktorých sa im bude náramne dariť – správne zalievanie, svetlo a hnojenie. Ak sa o svoj Ficus budeš starať s láskou, prinesie ti roky šťastia.
To najdôležitejšie čo potrebuješ vedieť o Ficusoch:
- Zabezpeč dostatok svetla. Ficusy uprednostňujú jasné, rozptýlené svetlo. Môžu však tolerovať aj priame slnečné lúče, no idálne tie ranné alebo večerné. Príliš veľa priameho slnka môže rastlinkám spáliť listy.
- Neprelievaj! Jedným z najčastejších problémov pri pestovaní fikusov je nadmerné zalievanie. Dávaj pozor, aby Ficusy neboli zalievané príliš často, môže to viesť k hnilobe koreňov a opadávaniu listov. Pred zalievaním počkaj, kým substrát trochu preschne.
- Pravidelne ich počas vegetačného obdobia prihnojuj, budú si to pochvaľovať.
- Neboj sa zastrihávania. To podporuje rast nových listov a môžeš tým udržiavať aj požadovaný tvar rastliny. Pouzívaj čisté, ostré nástroje a strihaj tesne nad spojom listu so stonkou.
- Vyhni sa prievanu. Ficusy sú citlivé na náhly zmeny studeného alebo teplého vzduchu.
- Pravidelne presádzaj. Tieto izbovky nie sú veľmi spokojné, keď majú preplnený kvetináč koreňmi.
- Udržuj čisté listy a pomôž tak zlepšiť fotosyntézu. V tvojom byte budú vynikať nádherné lesklé listy.
- Niekedy je potrebné byť s rastlinkou trpezlivý. Môže chvíľu trvať, kým sa Ficus prispôsobí novému prostrediu a začne sa rozrastať. Správne zalievanie, svetlo a hnojenie sú kľúčom k úspechu.
- Ficus je toxický. Listová a stonková šťava po kontakte s pokožkou spôsobuje podráždenie. Rastlinku maj preto na bezpečnom mieste.
Aké prostredie je pre Ficus najvhodnejšie?
Ficusy vo všeobecnosti zvládajú rôzne svetelné podmienky dobre. Najviac sa im však darí na rozptýlenom svetle. Veľmi dobre znášajú aj polotieň či priame slnko, avšak príliš intenzívne slnečné svetlo im môže poškodiť listy.
Ficusy preferujú teploty v rozmedzí od 18-24°C. Niektoré druhy (Ficus benjamina, Ficus pumila a Ficus microcarpa) znesú mierne nižšie teploty a prežijú až 10 °C alebo menej (ale nie mrazy). Ak sa rozhodneš rastlinku letniť, je dôležité, aby sa postupne aklimatizovala na vonkajšie podmienky tak, že ju umiestniš na niekoľko dní do tieňa, a potom ju premiestniš na slnečnejšie miesto.
Najviac sa im darí vo vlhšom prostredí (40-60%), dobre však tolerujú aj suchší vzduch. Ficus elastica, Ficus lyrata a Ficus pumila znášajú suchý vzduch najlepšie.
Aká je ideálna zálievka?
Najlepšie je zalievať, keď vrchná polovica pôdy preschne. Ficusy sú však celkom odolné voči suchu, čo je dobrou správou pre všetkých zábudlivých. Zalievaj ich iba vodou izbovej teploty.
Tieto rastlinky sú náchylné na hnilobu koreňov, preto po zalievaní vyprázdni drenážnu misku alebo tanierik, aby korene nesedeli v prebytočnej vode. Keď vášmu Ficusu opadávajú alebo žltnú listy, je to znamenie, že musíš buď zvýšiť alebo znížiť zálievku. Najlepšie je skontrolovať korene. Ak sú premočené, zalievaj rastlinu menej, ak sú suché, zálievku zvýš.
Ako často hnojiť a presádzať Ficus?
Ficusom pravidelné hnojenie naozaj prospieva. Rastlinu hnoj počas vegetačného obdobia od jari do jesene. Odvďačí sa ti zdravým rastom a veľkými lesklými listami.
Rastliny je dobré presádzať každé 1-2 roky, v závislosti od prerastenia koreňov. Presádzanie taktiež pomáha osviežiť pôdu o potrebné živiny a zlepšuje aj celkový zdravotný stav rastlín.
Najlepšia pôda pre Ficusy je dobre priepustná pôda bohatá na živiny. Substrát by mal obsahovať zmes hliny, rašeliny a perlitu. Pre ich rast je ideálny rozsah pH 6,0 až 6,5. Rastlinky sú však prispôsobivé a dokážu tolerovať širokú škálu úrovní pH.
Ako na správne rozmnožovanie?
Rastliny sa množia pomocou stonkových alebo listových odrezkov. Najlepší čas na množenie Ficusov je počas ich vegetačného obdobia. Vtedy rastlina aktívne rastie a rýchlejšie sa tak zotaví zo zastrihávania.
Vyber zdravú stonku (alebo list) a čistými, ostrými nožnicami alebo nožom odrež 10-15 cm kúsok. Z odrezku odstráň spodné listy a vlož ho do vody alebo priamo do pôdy. Vodu počas zakoreňovania pravidelne vymieňaj a pôdu udržuj po celý čas vlhkú, no nie premočenú.
Korene by sa mali vytvoriť v priebehu niekoľkých týždňov až niekoľkých mesiacov, v závislosti od druhu a podmienok.
Ficus a škodcovia:
Nesprávna starostlivosť a nedostatok vlhkosti sú hlavnými dôvodmi, prečo sa na tvojom Ficuse môžu objaviť škodcovia. Najbežnejším škodcom sú roztočce a strapky. Ak na rastlinke zbadáš nezvaných hostí, je potrebné ju ihneď osprchovať, postriekať a izolovať od ostatných rastlín.