Fittonia
Fittonia je veľmi obľúbená izbovka, známa pre svoje malé farebné listy s výraznou žilnatinou. Existuje mnoho farebných variácií – zelená, ružová, biela a červená, s rôznymi farbami listových žiliek. Tieto rastliny pochádzajú z Južnej Ameriky, najmä z Peru. Rastú v tropických dažďových pralesoch a vytvárajú v nich pôdnu prikrývku.
Celý botanický názov je Fittonia Albivenis. Rastlinka je pomenovaná po Elizabeth a Sarah Mary Fittonových, dvoch írskych sestrách, ktoré predstavili vedu o rastlinách v knihe ‚Conversations on Botany‘. Názov Albivensis doslova znamená „biele žily“.
Fittonie sú pomerne jednoduché na starostlivosť, no majú pár špeciálnych požiadavok. Ak však patríš medzi milovníkov rastlín, ktorí sa radi a často o svoje rastliny staráte, toto je rastlinka práve pre teba!
To najdôležitejšie čo potrebuješ vedieť o Fittoniach:
- Nájdi miesto s rozptýleným svetlom. Fittoniam sa darí v blízkosti okien, no nie na priamom slnku.
- Fittonie je potrebné často zalievať. Majú radi vlhkú pôdu, nie premočenú. Pred opätovným zalievaním počkaj, kým vrchné 2-3 cm pôdy vyschnú.
- Ak listy na rastlinke ovisnú, neboj sa! Často je to znamenie, že je pôda príliš suchá a rastlina je smädná. Ak ju poleješ, rýchlo sa zotaví.
- Aby sa tvojej Fittonii darilo, potrebuje vyššiu vzdušnú vlhkosť. Pod rastlinu umiestni podnos s vodou a kamienkami alebo ju pravidelne ros.
- Udržuj konštantnú teplotu. Jemné listy tejto rastliny sú citlivé na náhle zmeny.
- Rastlinku pravidelne zastrihávaj, aby sa podporil jej hustý rast.
- Počas vegetačného obdobia aspoň raz mesačne prihnojuj. Fittonia nepotrebuje veľa živín, no už len malá dávka hnojiva pomôže udržiavať jej listy zdravé a husté.
- Žltnutie a opadávanie listov môže naznačovať nadmerné zalievanie. Skontroluj pôdu a uprav svoj zalievací plán.
- Fittonia je bezpečná či už pre deti, ale aj pre domácich miláčikov.
Aké prostredie je pre Fittonie najvhodnejšie?
Fittonia preferuje rozptýlené svetlo. Ideálne sú okná orientované na sever alebo na východ. Intenzívne slnečné lúče jej môžu poškodiť lístky, preto zvoľ radšej filtrované slnečné svetlo (pomocou záclony alebo žalúzií).
Darí sa im však dobre aj v polotieni. Vďaka prostrediu, odkiaľ rastlinka pochádza, je Fittonia prispôsobená horším svetelným podmienkam.
Ak rastliny nebudú mať dostatok svetla, ich listy môžu zvädnúť alebo sa skrútiť, stonky budú dlhé a Fittonia bude vyzerať „nohato“. Listy môžu taktiež stratiť svoju žiarivú farbu a vyblednúť.
Týmto rastlinkám sa darí pri teplote medzi 18-24 °C. Ak však teplota klesne pod 16°C, listy môžu opadať a rastlina nebude rásť. Udržuj ich pri konštantnej teplote a nedávaj ich na miesta s prievanom.
Fittonie pochádzajú z tropických dažďových pralesov a darí sa im vo vlhkom prostredí. V ideálnom prípade majú radi vlhkosť medzi 50-70%. Ak vlhkosť klesne pod 40 %, listy môžu vädnúť, krútiť sa alebo zhnednúť po okrajoch.
Vyhni sa večernému roseniu rastlinky, pretože stojaca voda na jej jemných listoch môže spôsobiť tmavé škvrny. Po rannom alebo poobednom rosení sa prebytočná voda z listov dostatočne rýchlo odparí.
Aby sa tvojej rastlinke darilo aj v suchej miestnosti, umiestni pod ňu podnos s kamienkami a vodou alebo použite izbový zvlhčovač. Fittonie sa často predávajú v malých veľkostiach, sú teda skvelé pre rastlinné teráriá, ktoré taktiež pomáhajú udržiavať správnu úroveň vlhkosti.
Aká je ideálna zálievka?
Fittonie sú naozaj smädné rastlinky. Vyhovuje im pravidelne vlhká pôda, no sú citlivé na premočenie. Najlepší čas na zalievanie je, keď sú vrchné 2-3 cm pôdy suché. Zalievaj ju vodou izbovej teploty. Polievanie zospodu je pre ňu omnoho prospešnejšie, než polievanie zvrchu. Listy, nachádzajúce sa na spodných častiach stoniek v blízkosti pôdy, by po dlhom kontakte s vodou mohli zožĺtnuť a neskôr zhnednúť.
Ako často hnojiť a presádzať Fittonie?
Fittonie patria medzi pomaly rastúce izbovky, preto je dobré, ak pomer hnojiva trochu znížiš. Riedenie hnojiva zabezpečí, aby rastlina dostala potrebné živiny bez toho, aby bola preťažená. Hnoj každé 2-4 týždne a hnojivo zrieď na polovičnú koncentráciu odporúčanú na obale.
Fittonie sa zvyčajne musia presádzať každé 2-3 roky v závislosti od toho, ako rýchlo rastú a či už prerástli svoj aktuálny kvetináč. Nie sú to síce rýchlorastúce rastliny, ale pri vhodných podmienkach dokážu rásť rýchlejšie.
Pri presádzaní je najlepšie zvoliť kvetináč len o málo väčší ako ten súčasný, pretože tieto rastlinky majú celkom rady, keď sa ich korene v kvetináči trochu tlačia.
Najlepšie je vybrať dobre priepustný substrát (pH 6,0 až 6,5) s obsahom perlitu, ktorý zlepšuje vzdušnosť pôdy.
Ako na správne rozmnožovanie?
Nové rastlinky môžeš získať pomocou odrezkov stoniek alebo delením rastliny pri presádzaní. Zakoreňovanie odrezkov zvyčajne trvá 2-4 týždne. Na urýchlenie procesu zakoreňovania môžeš použiť zakoreňovací prášok.
Množenie odrezkami:
- vyber zdravú stonku s 2-4 listami a ostrým nožom alebo nožnicami ju opatrne odrež; spodné listy odstráňte
- odrezok zasaď do malého kvetináča a mierne zalej, prípadne ho nechaj zakoreniť vo vode a ak uvidíš korene, presaď ho
- kvetináč prikry plastom, aby sa vytvoril skleníkový efekt a umiestni ho na svetlé a teplé miesto
- dbaj na to, aby bol odrezok pravidelne zalievaný a nezostal suchý
Množenie delením:
- rastlinku vyber z kvetináča a opatrne rozdeľ korene a stonky na menšie časti
- priprav si kvetináče s dobre priepustnou pôdou a rastliny zasaď
- umiestni ich na svetlé a teplé miesto a staraj sa o ne ako o tvoju Fittoniu doteraz
Fittonia a škodcovia:
Fittonie len zriedka napádajú škodcovia. Ak sa to však stane, najčastejšie sú to strapky, roztočce alebo múčnatka. Akonáhle si všimneš, že sa s tvojou rastlinou deje niečo nezvyčajné, skontroluj ju a ak spozoruješ škodcov, jemne osprchuj jej listy a aplikuj postrek.