Hoya / Voskovka
Tieto rastlinky patria medzi obľúbené ťahavé izbovky už veľmi dlho. Hoye boli bežnou súčasťou takmer každej domácnosti a to najmä vďaka ich nenáročnosti na starostlivosť. Ľudia ich väčšinou poznajú pod názvom „voskovky“. Dnes opäť vychádzajú na výslenie, objavujú sa aj rôzne variegované variácie a ich ponuka na trhu je omnoho pestrejšia ako kedysi. V súčasnosti existuje viac ako 600 druhov týchto rastlín.
Hoye patria medzi pomaly rastúce rastliny s dlhými stonkami a mäsitými, voskovými listami. Niektoré druhy dokonca vytvárajú jedinečné kvety v tvare hviezd, s veľmi špecifickou sladkastou vôňou.
To, či tvoja Hoya bude kvitnúť v interiéri, závisí od niekoľkých faktorov – konkrétneho druhu, množstva svetla, hnojenia a celkového zdravia rastliny.
To najdôležitejšie, čo potrebuješ vedieť o Voskovkách:
- Pre Hoye je ideálne jasné stanovisko s rozptýleným svetlom. Dobre sa im darí aj na okenných parapetách.
- Opatrne so zalievaním. Rastlinky sú odolné voči suchu a dobre sa im žije aj pri zriedkavej zálievke. Pred opätovnou zálievkou počkaj, kým pôda preschne. Vyhni sa príliš častému zalievaniu.
- Voskovky vyžadujú len občasné hnojenie. Stačí, ak im počas vegetačného obdobia poskytneš hnojivo raz za mesiac.
- Zastrihávanie im naozaj prospieva. Podporíš tak nový rast a vytvaruješ si tým aj krajší tvar rastliny.
- Hoye vyžadujú konštatne teplé prostredie. Nespôsobuj svojej rastlinke veľké teplotné rozdiely.
- Nepresádzaj príliš často. Tieto izbovky sa radi tlačia v kvetináči. Presaď ich, až keď si všimneš vychádzajúce korene zo spodu kvetnáča.
- Voskovky neobsahujú žiadne toxíny, ktoré by mohli poškodiť zdravie ľudí alebo domácich miláčikov, patria medzi bezpečné.
Aké prostredie je pre Hoye najvhodnejšie?
Vo voľnej prírode rastú Hoye epifytickým spôsobom, v tieni stromov alebo iných rastlín, takže jasné, nepriame svetlo je ich najlepším priateľom. Môžeš ich umiestniť do blízkosti východného alebo západného okna, pokojne aj tam, kde je slnko silnejšie; použi však závesy alebo žalúzie, aby sa zamedzilo priamym slnešným lúčom.
Aby sa rastlinka mohla vystaviť priamemu slnku, potrebuješ, aby si naň postupne zvykla. Z menej slnečného stanoviska ju po pár týždňoch postupne presúvaj bližšie k oknu. Čím viac slnka Voskovka dostane, tým krajšie bude vyfarbenie jej listov (najmä čo sa týka viacfarebných druhov, ktoré priame slnko znášajú najlepšie). Vo všeobecnosti platí: čím má rastlinka svetlejšie listy, tým viac svetla potrebuje a jej vyfarbenie bude omnoho výraznejšie.
Týmto izbovým rastlinám sa darí pri teplote od 18-27°C, avšak tolerovať budú aj nižšie teploty. Podstatné je, aby sa v okolí rastlinky udržiavala konštantá teplota.
Hoye pochádzajú z tropických a subtropických oblastí, preto uprednostňujú vyššiu úroveň vlhkosti, ktorá podporuje ich zdravý rast. Uprednostňujú vlhkosť v rozmedzí 50-70%, no postačuje im ponechať aj 40-50%. Pri nízkej vlhkosti môžu listy zoschnúť alebo opadať.
Aká je ideálna zálievka?
Je veľmi dôležité tieto rastlinky zalievať opatrne, pretože sú citlivé na preliatie. Pôdu je lepšie udržiavať suchú, než premokrenú. Dlhodobo mokrý substrát môže spôsobiť hnilobu koreňov a odhnívanie listov v spodnej časti stoniek. Najlepšie je zalievať rastlinu, keď takmer celá pôda preschne. Vlhkosť pôdy môžeš merať tak, že do nej strčíš prst alebo použiješ vlhkomer.
Hoye s väčšími a hrubšími listami majú lepšiu schopnosť zadržiavať vodu a vyžadujú menej časté zalievanie, než tie s menšími, tenšími listami. Ich rast sa spomaľuje na jeseň a zimu, kedy nepotrebujú toľko vody. Mimo vegetačného obdobia im dopraj len toľko vody, aby pôda úplne nevyschla.
Zvláštnosťou týchto rastlín je, že ak im počas zimy spôsobíš tzv. „vodný stres“ (dlhšie obdobia sucha), povzbudíš tým svoju Voskovku, aby kvitla. Ak na istý čas znížiš zalievanie, rastlina vstúpi do režimu prežitia (nikdy však nenechávaj rastliku bez vody dlhšie ako 3 mesiace). Jej cieľom je v takom prípade čo najviac sa rozmnožiť, a to spôsobuje kvitnutie. Hneď ako uvidíš stopku s kvetmi, pokračuj v častejšom zalievaní.
Ako často hnojiť a presádzať Hoye?
Voskovky nie sú náročné na pravidelné prihnojivanie. Občasný prídel živín im však určite prospeje. Úplne postačí, ak počas vegetačného obdobia svoju Hoyu pohnojíš raz za mesiac.
Rastliny presádzaj až vtedy, keď sa ich korene budú v kvetináči príliš tlačiť a korene budú vychádzať zo spodu kvetináča, čo vo všeobecnosti znamená približne každé 2-3 roky.
V prírode rastú Hoye v mierne kyslej pôde (pH 6,0-7,0), nie príliš bohatej na živiny. Dopraj im dobre priepustný substrát s obsahom perlitu, pridať môžeš aj trochu píniovej kôry. Vyhni sa pôde, ktorá dobre zadržiava vodu, korene Voskovky by v nej mohli začať rýchlo odhnívať.
Ako na správne rozmnožovanie?
Voskovky môžeš rozmnožiť niekoľkými spôsobmi – pomocou listových a stonkových odrezkov, či prostredníctvom semien.
Množenie pomocou stonkových odrezkov:
- vyber zdravú stonku s aspoň 2-3 vrcholovými listami
- ostrým nožom alebo nožnicami odrež kúsok stonky, urob čistý rez tesne pod spojom listu so stonkou
- spodné listy odstráň a stonku ponor do vody alebo priamo do pôdy (pre rýchlejšie zakorenenie v substráte môžeš použiť zakoreňovací prášok)
- v prípade zakoreňovania priamo v subtráte udržuj konštatnú vlhkosť
V prípade množenia pomocou odrezkov listov postupuj rovnako ako pri množení odrezami stoniek v pôde. Listy zapichni priamo do substrátu, ktorý udržuj neustále vlhký. Pre zvýšenie vlhkosti na kvetináč polož plastovú nádobu, vytvoríš tak efekt sklenníka.
Rast koreňov v oboch prípadoch zvyčajne spozorujete po 3-5 týždňoch.
Hoye a škodcovia:
Hoye majú naradšej vošky, múčnatka a roztočce. Vo všeobecnosti ich však nenapádajú tak často. Svoju rastlinku pravidelne kontroluj. Predídeš tak veľkému rozšíreniu škodcov na rastline a taktiež ich následnému rozšíreniu na zvyšok tvojich izboviek.