Hniloba koreňov
Hniloba koreňov je známy problém, ktorý môže zabiť izbovú rastlinku. Dve hlavné príčiny sú množstvo vody, ktoré rastlina prijíma a zle odvodnená pôda. Jej stav sa zhoršuje, no nebadáš na nej nič zvláštne? Je možné, že tvoja izbovka trpí hnilobou koreňov. Prečítajte si všetko o koreňovej hnilobe tu!
Čo je hniloba koreňov?
Rastliny potrebujú vodu na silu, rast, živiny a keď je teplo, na ochladzovanie odparovaním. Zalievanie je preto mimoriadne dôležité, pretože bez neho rastlina uhinie. Napriek tomu je voda väčšou hrozbou, ako si myslíš… V skutočnosti je veľa vody jedným z dôvodov, prečo veľa rastlín zomrie!
Množstvo vody, ktoré potrebuje, závisí od samotnej rastliny a jej umiestnenia. Pozorne si pozri potreby zalievania tvojej izbovky.
Koreňová hniloba je koreňová huba a je spôsobená nadmerným zalievaním. Rastlina potom nedokáže sama absorbovať všetku vodu, a tak klesne na dno črepníka. Ak voda nemá kam ísť, cestu si nájde sama. Vo väčšine prípadov ide všetka prebytočná voda ku koreňom rastliny. Keď korene absorbujú príliš veľa vody, môže dôjsť k hnilobe koreňov. Korene začnú hniť, krehnú a rozpadávajú sa. Pretože korene hnijú, rastlina v určitom momente už nedokáže absorbovať vodu, kyslík a výživu cez korene a bez týchto dôležitých vecí nemôže vaša rastlina žiť.
Hniloba koreňov môže mať dve príčiny. Jedným z nich je dlhodobé vystavenie príliš veľkému množstvu vody, čo spôsobí, že korene odumrú z nedostatku kyslíka. Ďalším zdrojom môže byť huba v pôde. Huba môže náhle vzplanúť, ak rastlina dostane príliš veľa vody raz alebo dvakrát. Huba koreňovej hniloby tiež ovplyvňuje korene a spôsobuje ich odumieranie a hnilobu.
Ako spoznám hnilobu koreňov?
Koreňovú hnilobu je často ťažké odhaliť, kým už nie je spôsobená škoda. Žlté listy sú často prvými viditeľnými príznakmi hniloby koreňov. Môžeš si tiež všimnúť, že listy tvojej rastlinky hnednú a vysychajú. Keď sa na listoch objavia žlté škvrny, listy začnú opadávať alebo dokonca vypadávať. Aj samotná pôda v kvetináči môže mať zatuchnutý, hnilobný zápach.
Okrem toho hnilobu koreňov veľmi ľahko spoznáš podľa mäkkých, hnedých koreňov. Koreňový systém zdravej rastliny je pevný a má bielu farbu. Ak je pôda príliš vlhká, huby sa môžu ľahko šíriť. Výsledok? Zdravé časti koreňa sú hnedé a kašovité. Tvoja izbovka tak nedokáže absorbovať dôležité živiny a ich nedostatok je jasne viditeľný na listoch.
Ako hniloba koreňov poškodzuje moje rastliny?
Chybou, ktorú bohužiaľ mnohí milovníci rastlín robia, je, že svoje rastliny príliš zalievajú. To je často dôvod, prečo izbovka zomrie. Ak svoje rastlinky pravidelne prelievaš, pôda v kvetináči zostane vždy trochu vlhká alebo dokonca mokrá. Väčšine rastlín sa to nepáči, a preto sa stávajú náchylnejšími na huby, ktoré napádajú korene.
Huby poškodzujú vlasové korienky a korene, takže rastlina už nemôže absorbovať vodu, kyslík a iné živiny. Dávaš svojej izbovke naozaj príliš veľa vody a pôda zostáva premočená? Potom bude pôda taká nasýtená, že sa tvoja rastlinka utopí.
Ako môžem zabrániť hnilobe koreňov?
Ako často polievať a koľko vody potrebuje rastlinka, závisí od nej a miesta, kde ju umiestniš. Každý deň skontroluj hlinu tak, že zapichneš prst do pôdy a ucítiš, či je pôda vlhká alebo suchá. Dobre si naštuduj potreby tvojej izbovky a sleduj si dni zalievania: týmto spôsobom sa môžeš vyhnúť preliatiu.
Čo je tiež mimoriadne dôležité a pomáha predchádzať hnilobe koreňov, je odvodňovanie pôdy. Pôda v kvetináči by nemala byť moc ťažká a obsahovať príliš veľa vody. Existuje veľa substrátov, ktoré môžete primiešať do zeminy a prispievajú k správnej drenáži. Sme radi, že vám pomôžeme ponúknuť naše ručne miešané substráty ktoré si môžete pozrieť a objednať TU. Okrem kvalitnej zeminy si vyberte správny črepník s dobrou drenážou. Dávajte pozor aj na tanieriky pod izbovými rastlinkami: mali by ste ich pravidelne vyprázdňovať aby izbovky nestáli vo vode.
Ako pomôžem izbovke pri hnilobe koreňov?
Postupuj podľa troch jednoduchých krokov a potom dopraj svojej izbovke trochu odpočinku. Musí sa zotaviť zo záchrannej akcie!
Krok 1. Uvoľnenie rastlinky
Vyber rastlinu z kvetináča a opatrne odstráň z koreňov čo najviac pôdy. Korene sú krehké a jemné. Opatrne! Zeminu, v ktorej bola rastlina zasadená, ihneď vyhoď.
Krok 2. Rezanie koreňov
Dôkladne skontroluj všetky korene, či niesu poškodené. Spoznáš to podľa farby a sily. Zdravé korene sú biele a pevné, zatiaľ čo zhnité korene budú trochu kašovité a hnedé. Opatrne odstráň všetky nezdravé korene. K tomu použi čistý a ostrý nôž, aby sa nepreniesli baktérie do zdravých korienkov.
Krok 3. Rozrežte rastlinu na polovicu
Pretože sa pravdepodobne odrezalo dosť koreňov, pomer medzi rastlinou a počtom koreňov už nie je celkom správny. Preto po odstránení všetkých nezdravých koreňov môžeš časť rastliny odrezať. Opäť použi ostrý a čistý nôž. Potom daj rastlinku do čerstvej zeminy a daj jej nejaký čas na zotavenie.