Monstera
Monstera je nepochybne jednou z najkrajších a najobľúbenejších tropických rastlín, s nízkymi nárokmi na starostlivosť. Je jasné, že túto izbovku potrebuje mať doma každý správny rodič rastliniek. Nuž a ak vedieš uponáhľaný život alebo na svoje rastlinky často zabúdaš, Monstera je pre teba tá pravá.
Zaujímavosťou je, že v niektorých krajina sveta sa Monstera Deliciosa nazýva aj „fruit salad plant“ (rastlina do ovocného šalátu), a to kvôli jej sladkému tropickému ovociu. V jej domovských krajinách, v Strednej a Južnej Amerike, sú jej plody veľmi cenené a používané v tradičných jedlách a nápojoch.
To najdôležitejšie, čo potrebuješ vedieť o Monsterách:
- Monstera najlepšie rastie na jasnom mieste s množstvom rozptýleného svetla. Vyhni sa priamym slnečnžm lúčom, ktoré jej môžu spáliť listy.
- Tieto rastlinky sú citlivé na preliatie. Zalievaj ich tak, aby medzi jednotlivými zálievkami pôda vyschla. Suchá pôda je vždy lepšia ako mokrá.
- Svojej rastlinke zaobstaraj vzdušný substrát bohatý na živiny (napr. s obsahom rašeliny).
- Neboj sa zastrihávania. Rastlinka potom bude rásť ešte viac.
- Monstery potrebujú oporu. Ideálne sú kokosové alebo rašelinové tyče.
- Uchovávaj ju v miestnosti s izbovou teplotou a vysokou vlhkosťou.
- Monstery patria medzi toxické rastliny. Svoju rastlinku na čo najbezpečnejšom mieste, ďaleko od detí a domácich miláčikov.
Aké prostredie je pre Monstery najvhodnejšie?
Monstery milujú miestnosti s rozptýleným svetlom, no nikdy nie s priamym slnkom. Vhodné je aj miesto v blízkosti okna orientovaného na juh alebo západ, ideálne je prefiltrované svetlo prenikajúce cez žalúzie alebo závesy. Ak má rastlina príliš málo svetla, vyzerá nohato – má príliš dlhé stonky a vytvára menšie listy. Aj žlté listy môžu naznačovať, že tvoja Monstera potrebuje viac svetla.
Variegované Monstery potrebujú viac svetla než ich celozelené sestry. Keďže biele časti panašovaných listov nedokážu absorbovať svetlo, takáto rastlina produkuje menej chlorofylu, ktorý nekôr využíva na fotosyntézu. Nízke svetelné podmienky môžu spôsobiť, že listy nebudú tak biele a prevládať bude zelená, čo je ale ten lepší prípad. Pri nedostatočnom svetle môžu začať biele časti rastlinky hnednúť. To sa môže stať aj na priamom slnečnom svetle.
Pre svoj dobrý rast potrebuje Monstera teplotu medzi 21-29°C. Táto rastlina pomerne dobre znáša aj teplotné výkyvy, no extrémne zmeny ju stresujú.
Minimálna teplota, pri ktorej sa bude rastlinke dariť, je okolo 16°C. Pri tejto teplote sa však spomalí jej rast. Nízke teploty pod 10°C môžu spôsobiť, že listy zožltnú a opadnú a Monstera môže prestať rásť.
Najlepšie je udržiavať vlhkosť okolo 60-70%, aj keď dobre toleruje aj 40-50% úroveň vlhkosti. Keď je vlhkosť príliš nízka, môže to mať pre rastlinu nepriaznivé účinky. Okraje a špičky listov môžu zoschnúť a rastlina sa môže stať menej odolnou voči škodcom a chorobám. Vo všeobecnnosti platí – čím vyššia vlhkosť vzduchu, tým menšia pravdepodobnosť výskytu škodcov.
Aká je ideálna zálievka?
Pred zalievaním Monstery vždy skontroluj vlhkosť pôdy. Medzi zavlažovaním nechaj pôdu takmer úplne preschnúť, pretože nadmerné zalievanie môže viesť k hnilobe koreňov a žltnutiu listov. Ak máš pochybnosti, dôžeté je vedieť, že suchá pôda je lepšia ako mokrá. Táto izbovka dobre znáša občasne vynechanú zálievku.
Stále používaj vlažnú vodu izbovej teploty, pretože zalievanie studenou vodou môže rastlinke spôsobiť šok, ktorý sa prejaví poškodením listov.
Ako často hnojiť a presádzať Monstery?
Monstera patrí medzi naozaj rýchlo rastúce rastliny a pravdepodobne ju budeš musieť presádzať o čosi častejšie (hlavne mladé Monsterky), než svoje ostatné rastlinky. Presádzanie je zvyčajne potrebné každé 1-3 roky, v závislosti od rýchlosti rastu.
Táto rastlina preferuje dobre priepustnú, mierne kyslú pôdu s pH 6,0-6,5. Vhodný je substrát obohatený o píniovú kôru, perlit a rašelinu. Určite sa vyhni pôde, ktorá dobre zadržiava vodu, pretože to by mohlo veľmi rýchlo spôsobiť hnilobu koreňov.
Pravidelné hnojenie Monsterám naozaj prospieva. Priprav sa však na to, že rastliny po tom začnú rásť ako divé. Prihnojuj ich počas vegetačného obdobia, od jari do jesene.
Ako na správne rozmnožovanie?
Nie je nič jednoduchšie, ako rozmnožiť Monsteru – potrebuješ odrezky stoniek, ktoré necháš zakoreniť. Materská rastlinka potom zvyčajne vypustí raz toľko nových listov. Ideálne je rozmnožovať na jar alebo v lete, kedy je tvoja Monstera v aktívnom raste.
Množenie pomocou odrezkov:
- vyber si zdravú stonku s 2-3 listami
- na jej spodnej časti nájdi uzol alebo inak povedané „kolienko“, a urob rez asi 1-2 cm pod ním
- koniec odrezku ponor do zakoreňovacieho prášku a vložte do pôdy
- odrezok umiestni na teplé, svetlé miesto a substár udržiavaj stále mierne vlhký
- odrezok môžeš nechať zakoreniť aj vo vode
Monstery a škodcovia:
Monstery sú vo všeobecnosti nenáročné na starostlivosť, no škodcovia ich veru vedia potrápiť. Najčastejšie šú to strapky, roztočce a múčnatka. Títo škodcovia môžu spôsobiť poškodenie listov, oslabiť rastlinku a dokonca môžu spôsobiť aj jej odumretie. Preto je po zhliadnutí škodcov potrebné ihneď zakročiť.
Viac o škodcoch sa dozvieš na našej JUNGLE WIKI