Philodendron

Názov Philodendron je odvodený z dvoch gréckych slov – „philo“, čo znamená láska a „dendron“, čo znamená strom. Preto sú tiež známe aj pod názvom „stromy lásky“. Tieto rastlinky jednoznačne patria medzi jedny z najkrajších a najrozmanitejších druhov tropických rastlín. U nás sú dostupné v rôznych veľkostiach, tvaroch aj farbách a aj ty si medzi nimi zaručene nájdeš svojho obľúbenca. Sú vynikajúcou voľbou pre začiatočníkov alebo pre ľudí, ktorí sú veľmi často zaneprázdnení. Rastlinky taktiež čistia vzduch od škodlivých látok.  

To najdôležitejšie, čo potrebuješ vedieť o Philodendronoch?

  • Svojmu Philodendronu dopraj dostatok nepriameho slnka. Znesú aj tmavšie miesta, avšak ich stonky potom môžu byť dlhé a listy menšie, než na svetlejšom stanovisku.
  • Vyhni sa priamemu slnku, koré môže spôsobiť spálenie listov.
  • Medzi zálievkami nechaj substrát preschnúť. Pred zalievaním skontroluj vlhkosť pôdy, aby sa predišlo možnej hnilobe koreňov.
  • Používaj dobre priepustný substrát, nalepšie s obsahom perlitu, kokosového vlákna a píniovej kôry.
  • Philodendron maj čo najďalej od prievanu a miest, kde sú časté teplotné rozdiely. 
  • Pravidelne svoju rastlinu kontroluj. Ak zbadáš škodcov, ihneď zakroč. Ideálne je listy rastliny osprchovať a následne aplikovať postrek.
  • Ak tvoja rastlinka začne žltnúť alebo vädnúť, môže to byť príznakom nadmerného alebo naopak, nedostatočného zalievania. Je potrebné upraviť svoj zalievací režim.
  • Najlepšie je rastlinku presádzať každé 1-2 roky.
  • Listy pravidelne utieraj od prachu a iných nečistôt.
  • Philodendrony sú toxické. Ich požitie môže viesť k opuchom pier, jazyka, hrdla, zvracaniu a hnačke. 

 

Aké prostredie je pre Philodendrony najvhodnejšie?

Philodendrony rastú v prírode pod korunami vysokých stromov, sú teda zvyknuté na filtrované svetlo až polotieň. V izbe však určite nepohŕdnu jasnému rozptýlenému svetlu. Jediné, čomu sa musíš vyhnúť, je priame slnko. Slnečné lúče by tak mohli spáliť listy a vytvoriť na nich hnedé škrvny. 
Ak má tvoja rastlinka menšie listy na dlhých stonkách, či veľké medzery medzi listami, premiestni ju na svetlejšie miesto.

Philodendrony rastú najlepšie pri teplote medzi 19-29°C, vďaka čomu sú ideálnou izbovkou pre všetky domácnosti. Rastliny dokážu krátkodobo tolerovať teploty až 10°C, ich rast sa ale môže spomaliť alebo zastaviť.
Rastlinky môžeš aj letniť. Von pre ne vyber miesto chránené pred priamym slnečnými lúčmi a vetrom.

Ako všetky rastliny dažďového pralesa, aj Philodendrony uprednostňujú vlhké prostredie. Najlepšia je vlhkosť 50-60%, ale bude sa im dariť aj pri vlhkosti 40%. Pri nižšej vlhkosti im môžu začať hnednúť špičky a okraje listov. Vlhkosť zvýšiš pravidelným rosením alebo zvlhčovačom vzduchu.

 

Aká je ideálna zálievka?

Medzi zaálievkami nechajte pôdu stále mierne preschnúť. To zabráni tomu, aby koreňový systém rastliny nezačal hniť alebo aby sa vo vnútri kvetináča nevytvorila pleseň. Philodendrony sú naozaj citlivé na preliatie a spodné listy vedia veľmi rýchlo zožĺtnuť. Najlepšie je, ak ich polievate zo spodu alebo ich necháte napiť na pár minút v miske s vodou.
Ovisnuté listy môžu znamenať, že rastlinka dostáva príliš veľa alebo príliš málo vody. Po upravení zálievky sa listy rýchlo zotavia. Na meranie vlhkosti pôdy používaj prst alebo vlhkomer.

 

Ako často hnojiť a presádzať Philodendrony?

Pravidelné presádzanie je pre Philodendrony nevyhnutné. Nový substrát zabezpečuje nové živiny pre rastlinu, ktoré podporujú jej rast a zdravie. Pri presádzaní zvoľ kvetináč asi 2x väčší ako ten súčasný.
Najlepší čas na presádzanie je na jar, kedy rastlina aktívne rastie. Vyhni sa presádzaniu na jeseň alebo v zime, pretože rastlina je počas obdobia vegetačného pokoja náchylnejšia na stres. Ak však korene vychádzajú z drenážnych otvorov alebo ak došlo k ich hnilobe, môžeš rastlinku presadiť aj počas vegetačného pokoja.

Philodenrony potrebujú vzdušný, priepustný substrát, ktorý dobre prepúšťa vodu.  Vyhni sa kompaktnej pôde, ktorá by po poliatí schla pomaly. Najlepšia je zmes obohatená o perlit, kokosové vlákno, píniovú kôru či keramzit.

Rastlinu prihnojuj od jari do jesene, 1-2x mesačne. Philodendrony môžeš hnojiť aj počas jesene a zimy, avšak menej ako počas vegetačného obdobia, priblžne každých 6-8 týždňov. Môžeš znížiť aj koncentráciu hnojiva (uprav pomer).

Nedostatok hnojiva môže spôsobiť pomalý rast a menšie listy. Ak sú nové listy bledé, tvoj Philodendron pravdepodobne trpí nedostatkom vápnika a horčíka, ktoré patria medzi základné živiny týchto rastlín.

 

Ako na správne rozmnožovanie?

Philodendrony sa najbežnejšie rozmnožujú delením pri presádzaní alebo stonkovými odrezkami. Množenie delením je najvhodnejšie pre dospelé rastliny s hustým koreňovým systémom, zatiaľ čo rozmnožovanie stonkovými odrezkami je najvhodnejšie pre mladšie rastlinky.

Rozmnožovanie stonkovými odrezkami:

  • vyber si zdravú stonku s aspoň jedným listovým uzlom (kolienkom)
  • pomocou čistých, ostrých nožníc alebo noža urob čistý rez tesne pod uzlom
  • je dobré rezať pod 45 stupňovým uhlom, aby bola plocha na zakorenenie čo najvačšia
  • malý kvetináč naplň dobre priepustným substrátom, odrezok ponorte do zakoreňovacieho prášku a vložte ho do pôdy
  • pôdu okolo odrezku jemne zatla, odrezok dôkladne zalej a kvetináč umiestni na miesto s jasným, nepriamym svetlom
  • pôdu udržuj stále mierne vlhkú, ale nie premokrenú

Rozmnožovanie delením:

  • vyberte si zdravú, dospelú rastlinu, ktorá je pripravená na delenie
  • opatrne vytiahni rastlinu z kvetináča a jemne uvoľni pôdu okolo koreňov
  • ostrým nožom alebo nožnicami rastlinu opatrne narežte na menšie kúsky (každý s vlastnými koreňmi a listami)
  • rozdelené kusy zasaď do samostatných kvetináčov

 

Philodendron a škodcovia:

Philodendrony môžu najčastejšie napadnúť vošky, strapky a roztočce. Tento drobný hmyz môže spôsobiť poškodenie listov a stoniek, čo vedie k žltnutiu a hnednutiu listov a vädnutiu rastliny. Pokiaľ sa ti na rastlinke nebude niečo pozdávať, dôkladne ju skontroluj a v prípade výskytu škodcov ihneď použi vhodný postrek.

Viac o škodcoch sa dozvieš na našej JUNGLE WIKI

 

Všetky Philodendrony nájdeš na našom eshope TU

Nákupný košík