Pilea

Medzi najznámejšie Piley patrí Pilea Peperomioides, po anglicky nazývaná aj „Chinese Moneyplant“ (čínska peniažková rastlina). Tá svojimi zaujímavými okrúhlymi listami v tvare mince a nenáročnosťou na starostlivosť priláka každého pestovateľa. Poznáme však aj mnoho iných druhov. Zaujímavé je, že tieto rastlinky sa medzi sebou väčšinou nepodobajú. Každá jedna z nich je naozaj unikátna. Odlišujú sa takmer vo všetkom, až na potrebnú starostlivosť. Poznáme Piley, ktoré patria medzi ťahavky a poznáme aj také, ktoré majú kríčkovitý vzrast. Jedno však majú spoločné – všetky sú neuveriteľne zaujímavé a krásne. 

Medzi najznámejšie rastliny tohto druhu patrí napríklad nežná Pilea Glaucophylia, známa svojimi drobnými, okrúhlymi lístkami, ktoré rastú na ťahavých stonkách. Ďalšou známou tvárou je Pilea Moon Valley. Vyznačuje sa zeleno-bordovými listami s výrazným reliéfom listov. Označuje sa ako „rastlina priateľstva“. Známe sú ešte Pilea Silver Tree a Pilea Depressa. 

 

To najdôležitejšie, čo potrebuješ vedieť o Pileách:

  • Pred opätovným zalievaním nechaj pôdu preschnúť. Rastlinka ti dá vedieť, že potrebuje vodu ovisnutím listov a zmäknutím stoniek.
  • Pileu polož na miesto s rozptýleným svetlom, vyhni sa priamemu slnku 
  • Listy pravidelne utieraj. Prach a nečistoty zabraňujú správnej fotosyntéze.
  • Pravidelne prihnojuj. Piley počas vegetačného odobia vyžadujú pravidelný prísun živín.
  • Rastlinku presaď až keď sa bude v kvetináči tlačiť a jej korene budú vychádzať z drenážnych otvorov.
  • Dávaj si pozor na vošky, múčnatku a roztočce, ktoré sú najčastejšími škodcami.
  • Pilea je netoxická pre ľudí a pre domáce zvieratá. Pri požití vo veľmi veľkom množstve však môžu spôsobiť miernu tráviacu reakciu. Nijak inak ale neuškodí.

 

Aké prostredie je pre Piley najvhodnejšie?

Pilea uprednostňuje rozptýlené svetlo. Vyhni sa umiestneniu na priamom slnku, ktoré môže spôsobiť spálenie alebo zožltnutie listov. Ideálne je miesto v blízkosti okna orientovaného na sever alebo východ, ktoré rastline poskytne nepriame svetlo, bez toho, aby ju vystavovalo ostrým slnečným lúčom.
Rastlinka sa dokáže prispôsobiť aj slabšiemu svetlu, jej listy sa potom sfarbia do tmavšej zelenej, môžu však aj zožĺtnuť a rastlinka tiež môže pomalšie rásť. Aby tvoja Pilea rástla rovnomerne, odporúča sa ju otáčať aspoň 2-3 krát týždenne. Ťahá sa totiž za slnkom ako divá!

Týmto izbovým rastlinám vyhovujú teploty medzi 16-24°C. Najnižšiou teplotou, ktorú vedia krátkodobo tolerovať, je 10°C. Dlhodobá nízka teplota môže vyvolať rastlinke stres, ktorý spôsobí zožltnutie alebo opadanie listov. Aby sa predišlo problémom súvisiacim s teplotou, umiestni svoju rastlinu na teplé miesto, bez veľkých výkyvov teplôt. Piley najlepšie rastú na miestach s vlhkosťou medzi 40-60%.

 

Aká je ideálna zálievka?

Pilea je veľmi citlivá na príliš vlhkú pôdu. Pred zalievaním je potrebné skontrolovať, či pôda preschla. Ak si všimneš, že listy žltnú alebo opadávajú, je veľmi pravdepodobné, že tvoja rastlinka bola preliata. To, že je potrebné Pileu poliať si všimneš na základe zmäknutých stoniek a zvesených listov.

 

Ako často hnojiť a presádzať Piley?

Aby bola tvoja Pilea zdravá a šťastná, presádzaj ju približne každé 2-3 roky. To pomôže rastline pokračovať v dobrom raste. Najlepší čas na presádzanie je na jar alebo v lete, keď rastlina aktívne rastie. To jej umožňuje ľahko sa prispôsobiť novému prostrediu a pokračovať v raste. V prípade potreby však môžete rastlinu presadiť aj v zime.

Piley potrebujú dobre priepustnú pôdu, ktorá je bohatá na živiny. Hoci tolerujú širokú škálu úrovní pH, preferujú najmä mierne kyslú pôdu medzi 6,0 a 6,5 pH. Vyhni sa používaniu ťažkej a hutnej pôdy, ktorá môže spôsobiť hnilobu koreňov.

Svoju rastlinku pravidelne prihnojuj, aby mala potrebné živiny potrebné pre zdravý rast a vytváranie nových listov. Hnojiť je potrebné počas vegetačného obdobia, od jari do jesene. Počas jesene a zimy, kedy je rastlina vo vegetačnom pokoji, sa hnojiť neodporúča.

 

Ako na správne rozmnožovanie?

Rozmnožovanie Pileí je naozaj jednoduché. Urobiť tak môžeš pomocou stonkových odrezkov alebo oddelením malých „baby“ rastliniek, ktoré časom vyrastajú v okolí materskej rastliny.
Ostrým a čistým nožom alebo nožnicami odrež stonku baby rastlinky tesne nad pôdou, z ktorej vyrastá. Vlož ju do pohára s vodou, ktorú treba pravidelne vymieňať. Baby Pileu môžeš zasadiť do pôdy, keď budú jej korene dlhšie ako cca 3cm.

Množenie pomocou stonkových odrezkov:

  1. Ostrým nožom alebo nožnicami opatrne odrež stonku dlhú asi 10-15 cm. Nezabudni rezať tesne pod uzlom listu, pretože práve odtiaľ budú rásť nové korene.
  2. Odstráň spodné listy a na vrchu ponechaj iba niekoľko listov.
  3. Malý kvetináč naplň dobre priepustnou pôdou, napríklad zmesou rašeliny a perlitu.
  4. Spodnú časť odrezku ponor do zakoreňovacieho prášku, ktorý pomôže stimulovať rast koreňov. Odrezok umiestnite do pôdy a jemne ju okolo odrezku zatlač.
  5. Najlepšie je umiestniť kvetináč na teplé, dobre osvetlené miesto, ale vyhýbaj sa priamemu slnečnému žiareniu.
  6. Substrát udržiavaj vlhký, ale nie premočený. Na kvetináč môžeš dať sáčok alebo plastovú nádobu, aby sa v okolí odrezku udržiavala vlhkosť.

 

Pilea a škodcovia:

Piley napádajú najznámejší škodcovia, ako sú roztočce, ploštice alebo múčnatka. Rastlinu pravidelne kontroluj a ak spozoruješ škodcov, ihneď ich odstráň namočeným vatovým tampónom alebo handričkou a násladne aplikuj vhodný postrek.
Je dôležité, aby bola Pilea zdravá a spokojná, nakoľko oslabená alebo vystresovaná rastlina je náchylnejšia na napadnutie škodcami.

Viac o škodcoch sa dozvieš na našej JUNGLE WIKI

 

Všetky Piley nájdeš na našom eshope TU

Nákupný košík