Sansevieria / Svokrin Jazyk

Aj keď ich pod týmto názvom pozná menej ľudí, každý zaručene pozná pomenovanie „svokrin jazyk“. Sansevierie patria medzi najobľúbenejšie a najznámejšie izbovky na celom svete. Na výber je veľa druhov, ktoré majú najčastejšie výrazné „mečovité“ listy, ktoré rastú vzpriamene alebo v ružici.

Tieto izbové rastliny miluje takmer každý, a to najmä vďaka ich nenáročnosti na pestovanie. Dokážu rásť pri slabom svetle a bez vody vedia prežiť celkom dlhý čas, čo z nich robí ideálne rastliny pre zaneprázdnencov alebo tých, ktorí sú v pestovaní rastlín ešte len začiatočníci.

Zaujímavosťou Svokriných jazykov je, že ako jedny z mála rastlín produkujú kyslík aj v noci a výborne čistia vzduch od toxických látok. Sú tak výbornou voľbou, ak zvažuješ rastlinku do spálne.

To najdôležitejšie, čo potrebuješ vedieť o Sansevieriach:

  • Medzi zálievkami nechaj substrát úplne vyschnúť, Svokrine jazyky sú citlivé na preliatie.
  • Sansevieria veľmi dobre znáša tienisté miesta, vyhni sa však tmavým miestnostiam bez okna.
  • Rastlinky sú veľmi skromné na živiny, hnojiť ich tak stačí veľmi málo.
  • Používaj dobre priepustný substrát, ktorý nezadržiava vodu. Je to veľmi dôležité, aby sa predišlo hnilobe koreňov a následnému odhnívaniu listov.
  • S presádzaním sa netreba ponáhľať. Sansevierie majú rady prepletené korene, ktoré sa tlačia v kvetináči.
  • Listy pravidelne utieraj. Podporí sa tým fotosyntéza a listy budú vyzerať zdravšie.
  • Hoci je Sansevieria pre ľudí len veľmi málo toxická, je jedovatá pre domáce zvieratá. Pokiaľ máš doma zvieratká, dobre zváž, na aké miesto Svokrin jazyk umiestniš.

 

Aké prostredie je pre Sansevierie najvhodnejšie?

Svokrine jazyky sú nepochybne jedny z najviac tolerantných rastlín, čo sa týka akéhokoľvek svetla. Hodia sa na slnečný parapet alebo do tmavej kúpelne s malým oknom. Najlepšie sa im však darí na rozptýlenom svetle alebo v polotieni. Čím je miestnosť tmavšia, tým viac sa ich rast spomalí. Môže sa tiež stať, že listy stratia sýtu farbu, najmä keď sa jedná o dvojfarebné druhy.

Svokrine jazyky tolerujú široký rozsah teplôt, no najlepšie rastú pri teplote 18-27°C. Najnižšia teplota, ktorú vydržia bez poškodenia, je až 10°C.

Rastlinky môžeš aj letniť, avšak musíš ich umiestniť na miesto, kde na nich nebude pršať. Keďže sú ich listy v spodnej časti rúrkovité, dažďová voda sa tam dokáže veľmi ľahko zhromaždiť a spôsobiť odhnívanie listov.

Sansevierie nie sú náročné ani na vysokú vzdušnú vlhkosť a z ich prirodzeného prostredia sú prispôsobné suchým podmienkam. Veľmi dobre rastú pri priemernej izbovej vlhkosti, okolo 40-50%. Nič sa im však nestane, ak vlhkosť klesne až na 20%. 

 

Aká je ideálna zálievka?

Najdôležitejšie je vedieť, že Sansevieriu môžetš zalievať nesprávne iba vtedy, ak rastlinku prelievaš. Je dôležité, aby sa polievala iba vtedy, keď pôda úplne vyschne. Ak ju budetš polievať príliš často a pôda bude takmer neustále mokrá, je veľká šanca, že dôjde k hnilobe koreňov a postupnému odumretiu rastliny.

Tieto izbovky dokážu tolerovať sucho týždne a dokonca mesiace, a to bez toho, aby sa sťažovali. Potrebu vody ukážu zmäknutými listami, ktoré sa po poliatí veľmi rýchlo zregenerujú. To z nich robí skvelú voľbu pre niekoho, kto často zabúda na polievanie. V zime zálievku obmedzte.

Príznakmi nadmerného zalievania sú žlté listy a mäkké stonky v blízkosti koreňov. Keď sa hniloba koreňov už značne rozšírila, listy sa môžu zvrásniť a zmäknúť ako pri dlho vynechanej zálievke. Koreňová hniloba poškodzuje korene rastlín tak, že už nedokážu prijímať vodu a rastlina je smädná.

 

Ako často hnojiť a presádzať Sansevierie?

Rastliny dokážu prežiť aj bez hnojiva, no ak chceš dodať svojej rastlinke životabudič, môžeš ju počas vegetačného obdobia prihnojiť raz za mesiac. V zime a na jeseň nie je vôbec potrebné dávať rastline výživu.  

Tieto izbovky rastú pomaly, takže zvyčajne ich netreba presádzať tak často. Sansevierie obľubujú, keď sa ich korene v kvetináči tlačia. V priemere ich budeš musieť presádzať každé 2-3 roky alebo vždy, keď zbadáš vychádzať korene zo spodu kvetináča.  

Keďže sú rastlinky celkom citlivé na preliatie, odporúčame zvoliť dobre priepustnú pôdu. Ideálna je vzdušná pôda určená pre kaktusy a sukulenty. Ak je substrát príliš bohatý na živiny, Svokrine jazyky síce rastú bujne, no ich listy sú slabšie, tenšie a nie tak krásne.

 

Ako na správne rozmnožovanie?

Svokrine jazyky sa množia naozaj ľahko. Existujú dva spôsoby, ako ich rozmnožiť – môžeš odrezať listy a nechať ich zakoreniť vo vode alebo v pôde, alebo môžeš rozdeliť výhonky do viacerých kvetináčov. Rozmnožovať ich môžeš kedykoľvek počas roka.

Množenie odrezkami listov:

  1. Nožnicami alebo nožom odrež 1-2 listy. Pokiaľ je list veľký, môžeš ho rozrezať na niekoľko menších častí.
  2. V spodnej časti listu urob rez v tvare obráteného V. To pomáha zväčšiť povrchovú plochu a odrezok tak môže prijať viac vody a živín, čo vedie k rýchlejšej tvorbe koreňov. Nie je to však potrebné.
  3. Pre ešte rýchlejšie zakorenenie ponor odrezok do zakoreňovacieho prášku a vlož ho do priepustného substrátu.
  4. Odrezok umiestni na svetlé miesto a substrát udržiavaj mierne vlhký.
  5. Ak zakoreňuješ vo vode, pravidelne ju vymieňaj.

 

Sansevieria / Svokrin Jazyk a škodcovia:

Na týchto rastlinkách sa len zriedka objavujú škodcovia. Ak už však niečím trpia, sú to vošky. Tie sa dajú ľahko odstrániť silným prúdom vody alebo vlhkou handričkou.

Viac o škodcoch sa dozvieš na našej JUNGLE WIKI

 

Všetky Svokrine Jazyky nájdeš na našom eshope TU

Nákupný košík