Senecio / Starček
Na celom svete existuje viac ako 1000 rôznych druhov Starčekov. Jedným z najpopulárnejších je Senecio Rowleyanus, po anglicky nazývaný String of Pearls. Názov „Senecio“ pochádza z latinského slova „senex“, čo znamená „starý muž“. Je to preto, že mnohé druhy majú biely, chlpatý povrch semien, ktorý pripomína bradu staršieho muža.
Rastliny Senecio majú vo všeobecnosti hrubé a mäsité listy. Tie sú najčastejšie sýto zelené, modrasté alebo dokonca pruhované a ich tvar sa od jednotlivých druhov veľmi líši. Niektoré sú okrúhle, niektoré majú tvar banánu a niektoré sú špicaté.
To najdôležitejšie, čo potrebuješ vedieť o Senecio:
- Senecio miluje jasné, nepriame svetlo. Umiestni ho blízko okna, aby sa mu dostalo čo najviac prirodzeného svetla.
- Pred opätovným zalievaním nechaj pôdu úplne vyschnúť. Rastlinka zvládne sucho aj dlhší čas, naopak dlhodobo mokrú pôdu určite nezvládne.
- Zvoľ dobre priepustný substrát, vhodný je aj substrát pre kaktusy a sukulenty.
- Ak stonky tvojej rastlinky hnednú alebo sa scvrkávajú, je to pravdepodobne problém so zalievaním alebo je príliš veľa slnečného svetla.
- Senecio zalievaj vždy iba zo spodu.
- Počas vegetačného obdobia prihnojuj každých 4-6 týždňov.
- Rastlinku pravidelne presádzaj. Starčeka je potrebné presadiť, keď korene vyrastajú z drenážnych otvorov alebo keď je hutná pôda.
- Bohužiaľ, všetky druhy rastlín Senecio sú jedovaté. Niektoré viac, niektoré menej. Jedovaté sú všetky časti, ktoré po väčšom požití môžu spôsobiť vážne ochorenie pečene. Starčeka preto udržujte čo najďalej od detí a domácich miláčikov. S týmito rastlinkami to však nebude až taký problém, nakoľko mnohé z nich patria k ťahavkám, ktoré vyzerajú najkrajšie v závesných kvetináčoch, mimo dosahu všetkých.
Aké prostredie je pre Senecio najvhodnejšie?
Tieto izbovky naozaj zbožňujú svetlé miesta. Čo najsvetlejšie miesto rastlinke poskytni najmä v zime, aby jej pôda po poliatí čo najrýchlejšie preschla. Starčekovia tolerujú aj priame slnko, nesmie byť však príliš intenzívne. Ideálne je ranné a večerné slnko.
Rastlinám Senecio veľmi dobre darí pri priemernej izbovej teplote a nižšej vlhkosti. Ako väčšina sukulentov, aj Starčekovia sú odolné voči krátkodobým zmenám teploty. Niektoré druhy tolerujú krátke krátke obdobia chladu, ale dlhodobé vystavenie chladu ich zabije. Uchovávaj ich preto na teplom mieste, kde nie je príliš prievan.
Ak svojmu Seneciu počas zimy poskytneš o niečo chladnejšie miesto, môže mu to na jar pomôcť lepšie rásť. Na zimné mesiace je preto dobré nájsť mu o niečo chladnejšie miesto, s teplotou okolo 13-18°C. Avšak stále treba myslieť na to, aby mal dostatok svetla.
Aká je ideálna zálievka?
Ako sukulenty znášajú Starčekovia sucho veľmi dobre, no napriek tomu potrebujú počas vegetačného obdobia pravidelnú zálievku. Pri väčšine druhov musí pôda okolo koreňov medzi zálievkami úplne vyschnúť. V zime môžeš nechať pôdu vyschnúť o niečo dlhšie než na jar a v lete.
Veľmi dôležité je pri tomto druhu rastlín vedieť, že zalievať treba výlučne zo spodu. Voda nesmie prichádzať do kontaktu s listami a stonkami.
Ak sa listy tvojho Senecia začnú zvrásňovať alebo blednúť, môže to znamenať, že rastlina potrebuje viac vody alebo naopak, je premočená. Preliať ich je naozaj jednoduché, preto je veľmi potrebné dávať si na to veľký pozor.
Ako často hnojiť a presádzať Senecio?
Tieto rastlinky nie sú náročné na hnojenie. Občasné hnojenie, približne raz za mesiac, im však počas vegetačného obdobia prospeje a budú rást rýchlejšie. Dávku hnojiva zrieď na polovicu, aby sa predišlo prehnojeniu alebo potenciálnemu popáleniu koreňov. Mimo vegetačného obdobia daj rastlinke pauzu a neprihnojuj ju.
Rastlinku je potrebné presádzať približne každé 2-3 roky (alebo ak uvidíš, že korene prerastajú zo spodu kvetináča), nakoľko nepatrí k rýchlo rastúcim druhom. Najlepšou voľbou je vzdušný substrát pre kaktusy a sukulenty, ktorý môžeš zmiešať s píniovou kôrou. Presádzaj počas vegetačného obdobia, ideálne na jar.
Ako na správne rozmnožovanie?
Rozmnožovanie odrezkami je najjednoduchší a najrýchlejší spôsob. Najlepšie je to urobiť počas vegetačného obdobia. Stonky odstrihni alebo odrež a zasaď ich do kvetináča s vhodným substrátom. Odrezky umiestni na čo najsvetlejšie miesto a pôdu občasne polievaj. Môžeš ich vložiť aj do pohára s vodou, takto aspoň uvidíš, či už zapustili jemné korienky. Zakorenenie môže trvať niekoľko týždňov, je preto potrebná trpezlivosť.
Senecio a škodcovia:
Skvelá správa! Senecio škodcovia napádajú len veľmi zriedka. Ak sa to ale stane, najčastejšie je to múčnatka.
Viac o škodcoch sa dozvieš na našej JUNGLE WIKI