Tradescantia

Čo sa týka starostlivosti, Tradescantia nevyžaduje veľa pozornosti, avšak tvoju pozornosť si získa svojimi krásne zafarbenými listami. Farebná škála listov sa pohybuje od zelenej až po ružovú a fialovú. Svojim nápadným sfarbením dodajú Tradescantie šmrnc každému bytu. Pochádzajú z oblastí Južnej a Severnej Ameriky a poznáme viac ako 70 druhov týchto rastlín.

Aké prostredie je pre Tradescantie najvhodnejšie?

Tradescantie najlepšie rastú na jasnom, nepriamom svetle. Je dôležité, aby mali rastliny dostatok svetla, vďaka ktorému sa zachová ich krásna farebnosť. Na tienistejších miestach bude farba listov nevýrazná a prevažne zelená. Vyhni sa však priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by mohlo spáliť ich jemné listy. Ak máš rastlinku blízko okna, cez ktoré preniká príliš intenzívne slnečné svetlo, použi závesy alebo žalúzie. Ideálne je okno orientované na východ alebo západ.

Ak je svetlo príliš slabé, rast sa spomalí, listy budú menšie a stratia farebnosť. Tradescantia sa taktiež pri nedostatočnom svetle ťahá za slnkom, čo spôsobuje „nohatý“ výzor rastliny.

Tradescantie milujú teplú izbovú teplotu. Vyhni sa však blízkosti vykurovacích telies, pretože rastlinky nemajú v láske veľmi suchý vzduch. Potrebujú strednú až vysokú vzdušnú vlhkosť, ideálne 40-60%. Nedostatočná vlhkosť vzduchu môže spôsobiť hnednutie okrajov listov. Vlhkosť môžeš zvýšiť zakúpením zvlhčovača vzduchu alebo položením tanierika s vodou a kamienkami pod kvetináč. Tieto izbovky sú taktiež skvelou voľbou do rastlinných terárií.

 

Aká je ideálna zálievka?

Najpodstatnejšie je mať na pamäti, že Tradescantie je potrebné zalievať stále zospodu, nikdy nie zvrchu. Pokiaľ voda stojí na listoch alebo sa listy dotýkajú dlhodobo mokrej pôdy, začnú pomaly odhnívať.
Prelievanie je najčastejším problémom týchto izbových rastlín. Lepšie je nechať pôdu dlhšie suchú, než mokrú. Ak nevieš, či je čas na poliatie, radšej ešte pár dní počkaj alebo použi vlhkomer. Nadmerné zalievanie môže viesť k žltnutiu listov a hnilobe koreňov. Nedostatočné zalievanie spôsobuje, že listy opadnú, vädnú, zhnednú alebo vyschnú. To, či je potrebná zálievka zistíš aj pomocou listov – ak sú pevné, nepolievaj, ak sú mäkké, rastlinku je potrebné poliať.

 

Ako často hnojiť a presádzať Tradescantie?

Svoju Tradescantiu presádzaj počas vegetačného obdobia približne každé 2-3 roky. Pravidelné presádzanie zabezpečí pre rastlinu stále živiny z pôdy. Veľkosť kvetináča vyber o 1-2 cm väčšiu ako je pôvodný.

Je dôležité vybrať správny substrát, nakoľko sú Tradescantie náchylné na hnilobu koreňov. Najlepšie je zvoliť vzdušnú pôdu, ideálne s obsahom perlitu a kokosového vlákna.

 

Ako na správne rozmnožovanie?

Dôležitou časťou starostlivosti o rastlinu je aj jej pravidelné zastrihávanie. To pomáha udržiavať želaný tvar rastliny a podporuje to aj jej bujnejší rast. Odstrihnuté odrezky potom veľmi ľahko zakoreníš a rozmnožíš si tak viac rastliniek. Najlepší čas na množenie Tradescantie je počas vegetačného obdobia, od jari do jesene.

Množenie odrezkami:

  1. Vyber si pekné, zdravé stonky s niekoľkými listami.
  2. Čistými nožnicami alebo nožom odrež stonky tesne pod uzlom, z ktorého vyrastajú listy.
  3. Spodné listy odsráň a odrezky namoč do zakoreňovacieho prášku.
  4. Priprav si kvetináče s vhodným subtrátom a odrezky vlož do pôdy, ktorú okolo nich jemne zatlač.
  5. Odrezky umiestni na teplé, svetlé miesto a pôdu udržiavaj mierne vlhkú, no nie premokrenú.
  6. Odrezky môžeš taktiež zakoreňovať v pohári s vodou, ktorú pravidelne vymieňaj.

 

Tradescantia a škodcovia:

Škodcovia len zriedkakedy napádajú tento druh rastlín. Ak je náhodou rastlinka napadnutá, najčastejšie sú to vošky alebo roztočce.

Viac o škodcoch sa dozvieš na našej JUNGLE WIKI.

 

Všetky Tradescantie nájdeš na našom eshope TU

Nákupný košík