Vošky
Vidíš malé chrobáčiky, ktoré lezú po listoch tvojej izbovej rastlinky alebo pod nimi? Je pravdepodobné, že rastlinu napadli vošky. Je to nepríjemný mor, pretože sa dokážu veľmi rýchlo rozmnožiť do veľkých kolónií. Pijú šťavu z listov izbovky, čím ju oslabujú. Ako najlepšie bojovať proti týmto potvorkám?
Čo sú vošky?
Vošky sú bežným škodcom izbových rastlín. Sú veľmi malé, zvyčajne nie väčšie ako pol centimetra. Vošky môžu byť zelené, hnedé alebo čierne, ale aj žlté, ružové, biele alebo fialové. Radi hniezdia na spodnej strane listov, na mladých stonkách alebo v púčikoch. Vysávajú živiny a šťavy z rastliny. Zakaždým, keď voška zahryzne do rastliny, vytlačí sliny ktorými rastlinu infikuje vírusmi.
Keď si voška všimne, že rastlina stráca kondíciu alebo jej dochádzajú živiny, vyvinie sa z nej voška s krídlami. Týmto spôsobom môže preletieť na inú rastlinu, aby založila novú kolóniu. Voška sa dokáže neuveriteľne rýchlo rozmnožiť, takže rastlina môže byť v okamihu úplne napadnutá voškami. Izbovka s „chlpatými“ listami a stonkami je u vošiek menej obľúbená. Voška žije zo živín, ktoré prúdia cez žily rastliny. Zanecháva za sebou lepkavú a lesklú vrstvu na liste, ktorá sa nazýva medovka. Na medovke môže rásť pleseň sadzavá. Vo väčšine prípadov táto huba nie je škodlivá pre izbovku. No ak je príliš veľa listov pokrytých hubou, prieduchy listov sa uzavrú a rastlinka nemôže dýchať..
Ako bojovať proti voškám?
Voška sa množí rýchlosťou blesku. Ak máš podozrenie, že tvoja rastlinka trpí voškami, je preto veľmi dôležité okamžite konať! Keď sa jedna z tvojich rastlín stane obeťou vošiek, je možné, že budú infikované aj iné rastliny. Preto umiestni svoju napadnutú izbovku do samostatnej miestnosti ďaleko od ostatných rastlín.
Rada : Napadnutú rastlinku čo najskôr osprchuj, dôkladne poumývaj vrchnú a spodnú stranu listov studenou vodou. Použi prírodný alebo chemický postrek, po nastriekaní dávaj pozor, aby na rastlinu nesvietilo priame slnko.
Dúfame, že pomocou nasledujúcich tipov sa vošiek rýchlo zbavíš. Môžeš ísť prírodnou alebo chemickou cestou.
Nimbový olej
Prírodné oleje, ako je napríklad nimbový olej, majú insekticídne vlastnosti, ktoré môžu odradiť vošky a zabrániť im v rozmnožovaní. Zmiešajte niekoľko lyžíc vybraného oleja s vodou a saponátom, opatrne aplikujte na postihnuté rastliny. Dôkladne pokryte hornú aj spodnú stranu listov, kde vošky obvykle sedia. Aplikujte ráno alebo večer, po nastriekaní dávajte pozor, aby na rastlinku nesvietilo priame slnko.
Studená voda
Vošky nie sú absolútne žiadnym fanúšikom studenej vody, takže jednoduchým spôsobom je naplniť postrekovač rastlín ľadovou vodou a postriekať listy napadnuté voškami. Táto metóda je naozaj super účinná, ale pozor! Vaša rastlina samozrejme nie je fanúšikom ľadovej vody, takže opatrne pred poškodením chladom!
Silné vône
Vošky neznášajú silné vône. Zvážte levanduľu, cesnak alebo cibuľu. Pomôže napríklad umiestnenie niekoľkých strúčikov cesnaku okolo rastliny. Ďalší nápad: namočte pár nakrájanej cibule alebo cesnaku do vody. Potom postriekajte rastlinu touto vodou a vošky čoskoro zmiznú!
Banánové šupky
Banánové šupky môžete vložiť do pôdy okolo postihnutej rastliny. Sladká vôňa vošky priláka a uhniezdia sa v banánovej šupke. Šupku po dni zlikviduj a nasaď novú. Takto pomaly odstrániš všetky vošky. Ak je zamorenie príliš veľké, táto metóda bude menej účinná.
Postrek proti voškám Super Champion
Postrek s rozprašovačom proti voškám na izbových rastlinách a orchideách, vyraďuje nervový systém hmyzu z činnosti.
Návod na použitie : Nádobku pred použitím pretrep a postrek aplikuj zo vzdialenosti cca 30 cm na miesta kde sa vyskytuje hmyz. Nezanecháva fľaky na stenách a nábytku. Po použití postreku miestnosť riadne vyvetraj. V prípade potreby postrek opakuj po 2 – 3 týždňoch.
Účinná látka : permetrín 1,66 g / kg, tatrametrín 1,08 g / kg
Používaj prípravok na ochranu rastlín bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítaj etiketu a informácie o prípravku.
Postrek proti voškám Super Champion nájdeš na našom eshope TU
Mospilan
Postrek Mospilan je insekticídny prípravok proti cicavým a žravým škodcom. Je účinný na strapky, vlnatku, vošky, puklice, červce, molice, roztočce a ďalšie škodce. V rozprašovači sa nachádza presná dávka mospilanu vo vodorozpustnej fólii. Pred použitím do rozprašovača nalej vodu, čím sa fólia rozpadne a rozpustí vo vode. Postrek nanes podľa potreby na vrchnú aj spodnú stranu listov poliatych rastlín. Po aplikácií rastlinku umiestni do polotieňa alebo tieňa a podobu troch dni, neros rastlinke listy, aby sa neznížila účinnosť postreku.
Postrek s rozprašovačom Mospilan nájdeš na našom eshope TU
Cyper s rozprašovačom proti hmyzu
Insekticídny prípravok proti voškám na izbových rastlinách, škodcom v substráte a parazitujúcemu hmyzu, ako sú mravce, šváby, ploštice, komáre, muchy, kliešte. Pri výskyte škodcov v substráte, ako sú napríklad smútivky, postriekaj alebo zalej substrát prípravkom Cyper. Každé 2 až 3 dni proces zopakuj. Po 3 použitiach počkaj a skontroluj či postrek zabral. Prípravok je nehorľavý, bez zápachu, neznečisťuje a nezanecháva škvrny na textile, Je biologicky odbúrateľný. Cyper sa nesmie dostať do priameho styku s potravinami, pitnou vodou, detskými hračkami !
Cyper s roprašovačom proti hmyzu nájdeš na našom ehope TU
Žlté lepové šípky Stopset
Žlté lepové šípky Stopset na ochranu izbových rastlín a odchyt škodlivého lietajúceho hmyzu. Použitie na molice, smútivky, vošky, strapky, nosániky a vrtivky. Žlté lepové šípky Stopset zapichni do zeminy v kvetináči. Ak sa škodcovia vyskytujú na rastlinke vyššieho vzrastu, zaves šípku v hornej tretine rastliny. Na to slúži otvor v skosenej časti, ktorým prevlečieš záves. Na každú izbovku odporúčame použiť minimálne jednu šípku. Pre zvýšenie účinku je dobré rastlinou občas opatrne potriasť , to vyruší škodcov a urýchli úspech ochranného opatrenia. Lepové šípky odporúčame použiť preventívne ihneď po presadení, aby nedošlo k premnoženiu škodcov.